Przejdź do głównej zawartości

Aktorzy

Poszukiwacze zaginionej arki:

  • Harrison Ford gra Indianę Jonesaprofesora archeologii, który często opuszcza uniwersytet w poszukiwaniu rzadkich artefaktów. Twierdzi, że nie wierzy w zjawiska paranormalne. Na zaangażowanie Forda naciskał Steven Spielberg, ale przeciwny temu był George Lucas, który nie chciał, aby Ford został jego Bobby De Niro[6], czyli „kolesiem, który gra we wszystkich jego filmach”[7]. Zorganizowano casting, a do roli rozważano angaż m.in. Petera CoyoteJohna SheaTima Mathesona czy Toma Sellecka. Ten ostatni otrzymał rolę, ale na występ nie pozwoliły mu zobowiązania wobec producentów serialu Magnum. Na trzy tygodnie przed rozpoczęciem zdjęć Spielberg przekonał producentów filmu, Kathleen Kennedy i Franka Marshalla, a w dalszej kolejności Lucasa, w efekcie czego rolę otrzymał Harrison Ford[8].
  • Karen Allen wystąpiła jako Marion Ravenwood, pełna animuszu i twarda właścicielka baru w Nepalu, która niegdyś była związana uczuciowo z głównym bohaterem. Jest córką Abnera Ravenwooda, mentora Indiany. Allen otrzymała rolę w drodze castingu. Spielberg był nią zainteresowany, ponieważ zauważył ją w Menażerii z 1978 roku. Do roli kandydowała także Sean Young, a wcześniej odrzuciła ją Debra Winger[9]
  • Paul Freeman wcielił się w Rene Belloqa, który jest podobny do Indiany Jonesa, także zajmuje się poszukiwaniem Arki, ale pracuje dla nazistów. Zamierzał wykorzystać moc Arki dla własnych potrzeb, zanim odda ją w ręce Hitlera, ale zostaje zabity przez moce uwolnione podczas otwarcia Arki; jego głowa ulega eksplozji.
  • Ronald Lacey wystąpił jako Arnold Ernst Toht, śledczy Gestapo w stopniu majora, który próbuje torturować Marion, by uzyskać od niej informacje niezbędne do odtworzenia Laski Ra. Umiera, podobnie jak Belloq, z ręki mocy wyzwolonych przez Arkę; jego twarz się topi. Lacey otrzymał angaż, ponieważ przypominał Spielbergowi Petera Lorre[7]. Propozycję zagrania tej roli otrzymał także Klaus Kinski, ale odrzucił ją, gdyż nie spodobał mu się scenariusz[10].
  • John Rhys-Davies gra Sallaha, „najlepszego kopacza w Kairze”, który został zatrudniony przez nazistów przy wykopaliskach w Tanis. Boi się mocy arki i jako stary przyjaciel Indiany, pomaga mu. Początkowo rolę tę miał zagrać Danny DeVito, ale odpadł z powodu zobowiązań względem innej produkcji. Rhys-Davies otrzymał angaż po tym, jak Spielberg zauważył go w Shogunie[7].
  • Denholm Elliott wystąpił jako dr Marcus Brody, kurator muzeum, który kupuje od Indiany większość artefaktów, które uda mu się pozyskać. Marcus Brody jest łącznikiem pomiędzy rządem a Indianą Jonesem, gdyż to do niego zwraca się wywiad amerykański w związku ze sprawą arki. Spielberg zatrudnił Elliota, ponieważ uważa się za wielkiego fana tego aktora[7].
  • Alfred Molina w swoim debiucie filmowym zagrał Satipo, jednego z przewodników Indiany podczas jego podróży do Ameryki Południowej w poszukiwaniu statuetki bożka. Postanawia jednak przechytrzyć Jonesa, kradnąc statuetkę, ale zostaje zabity przez jedną z pułapek ukrytych w tunelu prowadzącym do wyjścia ze świątyni.

Świątynia zagłady

  • Harrison Ford jako dr „Indiana” Jones. Archeolog na prośbę zdesperowanej indyjskiej wioski, musi odzyskać święty kamień skradziony przez wyznawców bogini Kali. Aktor, by nabrać muskulatury na potrzeby filmu, przeszedł ścisłe ćwiczenia fizyczne pod okiem Jake’a Steinfelda.
  • Kate Capshaw jako Wilhelmina „Willie” Scott. Amerykańska piosenkarka pracująca w nocnym lokalu w Szanghaju. Razem z Indym i Short Roundem wplątuje się w przygodę, na którą jest zupełnie nieprzygotowana, przez co jawi się jako typowa „dziewica w niebezpieczeństwie”. Razem z Indym tworzy relacje uczuciowe. W przesłuchaniach do roli wzięło udział ponad 120 aktorek, w tym Sharon Stone[4]. Ostatecznie wybrano Kate Capshaw, która przygotowując się do roli obejrzała Afrykańską królową i A Guy Named Joe. Spielberg chciał, by Willie była kompletnym przeciwieństwem Marion Ravenwood z Poszukiwaczy zaginionej Arki, więc aktorka przefarbowała swoje brązowe włosy na blond. Z kolei projektant kostiumów Anthony Powell chciał, by jej bohaterka była rudowłosa.
  • Jonathan Ke Quan jako Short Round. Jedenastoletni chiński pomocnik Indiany, który pomaga mu w ucieczce w sekwencji początkowej, a później towarzyszy mu w podróży po Indiach. Poszukując odpowiedniego odtwórcy tej roli przesłuchano około 6000 aktorów z całego świata. Quan został wybrany podczas castingu w Los Angeles, gdzie wcześniej o tę rolę ubiegał się też jego brat. Spielbergowi spodobała się jego osobowość, więc on i Ford zaimprowizowali scenę, w której Short Round oskarża Indianę o oszukiwanie podczas gry w karty[4].
  • Amrish Puri jako Mola Ram. Demoniczny duchowny Thugów, który odprawia rytuały składania ofiar z ludzi. Jego imię zaczerpnięto po siedemnastowiecznym indyjskim malarzu. Lucas chciał, by Mola Ram był przerażający, więc scenarzyści połączyli elementy znane z azteckich i hawajskich rytuałów ofiarnych z europejskim kultem diabła[5].
  • Roshan Seth jako Chattar Lal. Premier maharadży Pankotu. Jest też członkiem sekty Thugów. Po przybyciu do Pankot Indy’ego, Willie i Short Rounda z chęcią gości ich w pałacu, jednak przesłuchiwany przez archeologa w sprawie skradzionego kamienia obraża się na niego.
  • Philip Stone jako kapitan Philip Blumburtt. Brytyjski kapitan dowodzący oddziałem indyjskich żołnierzy z 11. Pułku Strzelców przybył do pałacu Pankot w tym samym czasie co doktor Jones i jego kompani. Pod koniec filmu razem z oddziałem strzelców pomaga Indianie w walce z Thugami. Wcześniej rolę tę miał zagrać David Niven, ale zmarł przed rozpoczęciem zdjęć.
  • Raj Singh jako Zalim Singh. Młodociany maharadża Pankotu, który okazuje się być niewinną marionetką w rękach Thugów. Pod koniec filmu uwalnia się spod ich wpływu. Najprawdopodobniej to on, wraz z innymi wyzwolonymi niewolnikami poinformował Brytyjczyków o istnieniu sekty.
  • D. R. Nanayakkara jako szaman. Jest przywódcą małej indyjskiej wioski, z której skradziono święty kamień Shankary. Po przybyciu Indy’ego prosi, by go odzyskał.
  • Roy Chiao jako Lao Che. Szef mafii z Szanghaju, który wynajmuje Jonesa, by odnalazł prochy pierwszego cesarza Chin z dynastii mandżurskiejNurchaczego. W zamian miał mu dać diament, ale usiłował go oszukać.
  • David Yip jako Wu Han. Przyjaciel Indiany. Zostaje zabity przez jednego z synów Lao Che w szanghajskim klubie, kiedy przebrany za kelnera pomaga doktorowi Jonesowi.

Ostatnia Krucjata

Kryształowa czaszka

Artefakt przeznaczenia

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Harrison Ford

       Harrison Ford  (ur.  13 lipca   1942  w  Chicago ) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny, producent filmowy. Międzynarodową sławę i trwałe miejsce w historii kina przyniosły mu kreacje aktorskie, które stały się częścią amerykańskiej kultury masowej – postać  Hana Solo  w pierwszej i trzeciej  trylogii   Gwiezdnych wojen  oraz tytułowa rola w serii filmów o przygodach  Indiany Jonesa .

Indiana Jones

  Indiana Jones , właściwie dr   Henry Walton Jones Jr. ; zdrob.   Indy   – postać fikcyjna, główny bohater serii filmów fabularnych, wykreowany przez scenarzystę   George’a Lucasa . Indiana Jones jest   archeologiem   i poszukiwaczem przygód, a jego atrybutami są:   fedora ,   bicz , skórzana kurtka i   rewolwer , dzięki którym stał się postacią rozpoznawalną na całym świecie. Indiana Jones pojawił się dotychczas w pięciu pełnometrażowych filmach, wyreżyserowanych przez   Stevena Spielberga , gdzie w rolę tytułową wcielił się amerykański aktor,   Harrison Ford . Duża popularność filmu znalazła odzwierciedlenie w wyniku finansowym, gdyż na całym świecie filmy te zarobiły w sumie niemal 1,2 mld dolarów. Wielkość ta jest znacznie wyższa po uwzględnieniu  inflacji . W latach, w których wydane zostały poprzednie części Indiany Jonesa, bilety były znacznie tańsze (średnie ceny biletów: 1981 – 2,78 USD, 1984 – 3,36 USD, 1989 – 3,97 USD [1] ), podczas gdy dziś średnia cena wynosi ponad 7 dola

Indiana Jones i artefakt przeznaczenia

  Indiana Jones i artefakt przeznaczenia (ang. Indiana Jones and the Dial of Destiny) –  amerykański film przygodowy w reżyserii Jamesa Mangolda z 2023 roku . W piątej odsłonie serii w rolę tytułowego archeologa, Indiany Jonesa, ponownie wciela się Harrison Ford.